מדור גרפולוגיה- מאמר א' / אבחון ציורי ילדים

במקביל לחודשי החופשה נצא יחד לחוות קצת את עולמם של הילדים, הכתבים שנשלחו אלי ועדיין לא קבלו מענה יאובחנו אי"ה לאחר החופשה, בחודשיים הקרובים נצא עם יחידת חומר מרתקת בנושא אבחון ציורי ילדים ומשמעותם. המאמרים ילוו באבחונים מן השטח אשר אתם תשלחו אלי ותקבלו ניתוח אמין ומדויק.

אבְחוּן צִיּוּרֵי יְלָדִים היא שיטת הערכה בפסיכולוגיה בה אישיות המצייר נבחנת דרך הציור. השיטה מבוססת ומוכחת כמדע מהימן. המחקר בתחום החל לפני כ-200 שנים, והוא קשור לתחום הגרפולוגיה. השיטה מסתמכת על מחקרים שנערכו על ידי פסיכיאטרים,  גרפולוגים ואנשי חינוך אשר מצאו קשרים בין ההבעה החזותית והבחירות הלא-מודעות לבין מאפיינים נפשיים ורגשיים של הילד. האבחון משקף את המצייר בכל גיל אך לילדים צעירים הציור הוא ביטוי ראשוני לעולמם, הילדים מתקשים לבטא את עצמם ולכן ציורים מספקים להם כלי להביע את רגשותיהם וחוויותיהם. הם נעזרים בציורים כאמצעי גישור על הפער בין שפתם לבין שפת המבוגרים, ובכך גם יוצרים קשר עם המבוגרים אשר מקיפים אותם. השיטה מסייעת באבחון בעיות בתחומים הקשורים לגוף, לנפש, להתפתחות הקוגניטיבית וליחסים של הילדים עם סביבתם הקרובה. באמצעות הציורים ניתן לקבל תמונה רחבה ומעמיקה על עולם הילד.

האבחון המלא מתבצע מגיל 5, אך במקרים קיצוניים של בעיות מורכבות נוכל לגלות מאפיינים גם אצל ילד בן שנתיים -שלוש.

מתוך האבחון הכולל נוכל לזהות רמת מוכנות לכיתה א', רמת אינטליגנציה רגשית למול רמת אינטלגנציה שכלית, לאתר בעיות רגשיות, לימודיות ושפתיות, לאתר פחדים וטראומות וללמוד על דפוסי התנהגותו של הילד וקווי האישיות שלו.

הציור חושף אותנו באופן החזק והאמין ביותר לאישיותו של הילד ונותן לנו להבין את דרכי פעולתו ומשם לנקוט באמצעים הנכונים לעזור לו.

במדור זה יופיעו מדי שבוע אבחון ציורים יחד עם ההיבט הפסיכולוגי העומד מאחוריהם. חשוב לציין שהאבחון חלקי ואינו תחליף לאבחון מקיף. במקרים בהם יעלו קשיים משמעותיים אכתוב המלצה לפנות אלי לקבלת האבחון המלא יחד עם שעת יעוץ.

ההוראות לשליחת אבחון:

  1. האבחון נעשה לגילאי 5-12
  2. יש לתת לילד את ההוראה מה לצייר, אך אין להתערב בציורו כלל! לא לתת לו עצות או תזכורות איך לצייר.
  3. יש לשלוח: 1. ציור עץ 2. ציור בית 3. ציור דמות [להגיד לילד "צייר לי את עצמך/ צייר לי ילד/ה] 4. לא חובה- ציור של המשפחה [להגיד לילד צייר לי את כל בני המשפחה].

רצוי שכל אלמנט יהיה על דף A4 נפרד, אך אין להתערב בבחירתו של הילד לצייר מספר אלמנטים באותו דף.

  1. חשוב שהציור יבוצע בעפרון / עטים / צבעי קרש / צבעי פסטל בלבד.

שלחו אלי את הציורים המקוריים עבור ת.ד. 143  ביתר עילית.

בהצלחה.

admin

admin

Leave a Replay

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

דילוג לתוכן