מדור גרפולוגיה- מאמר ב' / אבחון העץ

מאמר ב' /  אבחון העץ

ציור העץ הינו אחד המרכיבים החשובים ביותר בתוך מערכת האבחון הגרפולוגי.

בבואנו להתייחס אל ציור העץ אנו ניגשים ללמוד אותו באותה הדרך בה מתבצעת הגישה לניתוח כתב היד. תחילה ההתייחסות נוגעת ברשמים החיצוניים של הציור כמו גודל העץ, הפרופורציות שלו, צורת הקו וכדומה, ואחר כך עובר הניתוח להיות מעמיק יותר ונוגע בסמליות שבציור. העץ מסמל את האני והדף את העולם וביחד הנתונים מצטלבים להתייחסות שלי למרחב שמסביבי. הצד השמאלי של ציור העץ מסמל הפנמה, מראה על העבר והילדות ואת הקשר עם דמות האם, בעוד שצד ימין של הציור מסמל את המבט והשאיפות לעתיד וקשרים חברתיים. ובנוסף, מסמל צד הימין של הציור את דמות האב.

נוף העץ מלמד אותנו על רמת העשייה של המצייר, אופן היציאה שלו למרחב ותחומי הכישורים שבהם הוא מתעניין, ולעומתו, גזעו של העץ מייצג את האגו, הוא מסמל את הביטחון העצמי של המצייר, את האנרגיה הפנימית שלו, את החיוניות ואת יכולתו להתמודד עם מצבים קשים.

בדרך כלל הגזע בציור צריך להיות פרופורציונלי לחלק העליון של העץ, כלומר לצמרת. כל שינוי בפרופורציות אלו מסמל תכונת אישיות כלשהי. גזע גדול מדי מייצג אגוצנטריות ואילו גזע קטן מדי מעיד על ביטחון עצמי נמוך, צניעות וביישנות. כמו כן, הפרשים בין גודל הגזע לגודל הצמרת מעידים על פערים בין שאיפות ליכולת ההגשמה.

קיימים מעט מאד אנשים שמציירים עץ מאוזן המתפרס על כל הדף ללא סטיות בגודל ובמאפיינים, אנשים אלו הם טובים ומקסימים אך תמיד המאוזן שאינו נוטה לשום אלמנט מיוחד הוא מעט "משעמם", שקט ולא יוזמתי.

כמו בכל מבחן גרפולוגי, גם מבחן העץ כולל בתוכו את הנחת היסוד של הגרפולוגיה: יש להצליב סימנים לפני שמסיקים מסקנות. במהלך האבחונים הבאים יעלו מאפיינים שונים מתוך הציורים ותחשפו למרכיבים מעניינים בציור אך כדי להסיק מסקנות אנו צריכים לזכור שגרפולוגיה רצינית מתיחסת למכלול, להרכיב את הפאזל ולקבל תמונה מדויקת יתאפשר לנו לאחר הצלבת נתונים וקבלת התמונה הכוללת. המידע שתחשפו אליו בעז"ה במסגרת סדרה זו הינו בגדר "טעימה" מן הידע, ואפילו תקבלו יכולת לזהות דברים פשוטים, שאינם מצריכים עיון מעמיק ביותר, להתראות ובהצלחה.

 

 

 

 

 

admin

admin

Leave a Replay

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

דילוג לתוכן