מדור גרפולוגיה- מאמר ד' / ציור הבית

ציור הבית נותן לנו תמונה על הסביבה שבה חי האדם ועל צורת הסתכלותו על העולם החיצון. הבית מלמד אותנו על כמות ההגנה שהמצייר זקוק לה ועל כמות ההגנה שהוא מסוגל להעניק לאחרים.

מתוך התבוננות בציור בית בציורי ילדים, נוכל ללמוד כיצד חש המצייר בבית, האם נוח לו שם, האם הוא מרגיש בטוח ומה סגנון היחסים בינו לבין הוריו. באופן סטטיסטי, כשנבקש מילד לצייר ציור חופשי, מרבית הילדים מציירים באופן אוטומטי ציור בית. עובדה זו מסמלת, עד כמה הבית הוא המוטיב המרכזי בחיי הילד, ושרק עם השנים מתפתחת היכולת להכיל את הסביבה הנוספת. דבר מעניין הוא, כי ציור בית באמצעות ריבוע ומשולש הוא אוניברסלי, גם כאשר נחקרו בעבר ציורי ילדים ממספר רב של מדינות, בכולן הופיעו בתים מסוג זה, למרות שבארץ למשל, רוב הילדים אינם מתגוררים בבית שכזה, ניתן אולי לייחס זאת לכך שהילד נחשף לסוג התבנית הזו מגיל צעיר, בספרות ובמשחקים.

בניתוח ציור בית נתייחס לפרופורציית הבית, קישוטים בבית, חלונות, דלת וכדו' וכל אלו יחד ילמדו אותנו על המצייר.

לפנינו ציורי שני אחים בני 11 ו12  ששלחו אלי רק ציורי בתים ועצים, ומתוך הדברים עלה נתון מעניין, שלמרות ששני האחים קרובים זה לזה בגיל וגדלים באותו בית, הרי שכל אחד הינו בעל אופי שונה וכל אחד מסתכל על הבית בצורה אחרת.

בן 11

ילד מקסים במיוחד, בציוריו בולט מאד סדר וחזרה על מוטיבים, הקוים ישרים ונותנים תחושה שהציור נעשה כמו עם סרגל, כל אלו מלמדים על ילד שאוהב אסתטיקה ושומר על יופי וסדר אך קצת באופן קיצוני ומעט כפייתי, הוא פרפקציוניסט ולא מרשה לעצמו לחרוג מגבולות באופן שהכל צריך להיות מושלם. עץ הדקל המיתמר מוכיח על ילד אצילי וטוב לב, רגיש לזולת ואכפתי לצרכים של אחרים, הוא בעל אישיות עדינה, ערכית ושוחרת אמת וכנות. מכך שהעץ ממוקם בצד ימין וגם ציור הבית תופס את כל שטח הדף נוכל להסיק כי לילד טוב בבית והבית תופס מקום משמעותי בחייו יותר מהחברה

.

בן 12

ילד מוכשר, חריף ושנון, בעל בהירות חשיבתית, זריז ומהיר תפיסה, תופס את העיקר ואינו נתפס בדברים שוליים, לעומת אחיו, הוא אינו משגיח על סדר ואינו שומר על כללים וחוקים, הוא בעל בטחון עצמי, אינו מפחד ממה יגידו  ובטוח בעצמו. עם זאת, מן הציור עולה כי הילד מצפה לקבל יותר מהבית ומחפש חום וקרבה.

 

מתוך שני הציורים ניתן להסיק כי ככל הנראה האחים מסתדרים ביניהם אך קיימות הרבה התגוששויות על רקע של סדר ושמירה על חוקים, בעוד שהגדול יכול להשאיר את חדרו מבולגן ויודע ל'חפף' על חוקים, אחיו לא יכול לשאת זאת ומן הסתם מרגיש עול מכך שתמיד הוא נשאר לסדר והוא הדואג לחוקים בבית.

בהצלחה

נ. דייטש

admin

admin

Leave a Replay

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

דילוג לתוכן